European Week of Mobility

 

Improving city climates

 

 

We are preparing actvities for Europen week

 

of mobility 2009.

 

If you have good ideas and want to join us, contact

 

us !

 

  Tlačiť Email
ETM 2008

 

 

 

Návštevníci si mohli pozrieť výstavu Krzysztofa Wodiczka (PL) - Critical vehicles – na Stanici Žilina-Záriečie. Práca tohto poľského Američana je zaujímavá tým, že výrazne zapájal do svojich komunitných a sociálnych projektov alternatívne a na mieru zostrojené pohybové prostriedky – špeciálne vozíky, domy, komunikačné prostriedky pre bezdomovcov, mobilnú kritickú plošinu na premýšľanie a mnoho iných

Na železničnej stanici prebehla výstava kresieb žilinských detí na tému „Plná duša na bicykli, čistá duša v tele“. Touto akciou išlo zároveň o spríjemnenie prostredia cestujúcim čakajúcim na vlak. Občania sa taktiež mohli vyjadriť svoj názor, prípadne pripomienky k doprave v Bútľavej vŕbe. Okrem toho sa premietalo viacero filmov s najrozličnejšou tématikou. Pre cyklistov sa pripravila akcia “Vidieť a byť videný”, pričom sa im rozdávali reflexné pásiky.

Ťažisko programu bolo v sobotu na uzavretej ulici Veľká okružná, kde prebiehali celodenné akcie, ako koncerty, hry pre deti a pod. Na osvieženie bola pripravená čitáreň a čajovňa, ktorá splnila svoj účel v tomto sychravom počasí.

Novinkou bol stánok SHMÚ, kde zástupcovia Slovenského hydrometeorologického ústavu a firmy MLU Slovakia, ktorá prevádzkuje automatické meracie stanice, vo svojom stánku vysvetlili , čo všetko sa meria v ovzduší, aký vzduch práve dýchate, čo v ňom chýba a čo je naviac. naviac boli ochotní a zvedavcov zaviezli do meteorologickej meracej stanice na krátku exkurziu.

V nedeľu popoludní sa zopár dobrovoľníkov, podujalo vyčistiť časť hrádze na Vodnom diele Žilina a skrášliť tým svoj prostredie. PO druhý krát sa pridal aj dorpavný podnik mesta Žilina, ktorý svoje dorganbizoval deň otvorených dverí, pričom jeden šťastlivci mohli vyhrať predplatnú cestovnú kartu.

 Týždeň mobiliy vyvrcholil v pondelok  – Svetovým dňom bez áut, kedy niektoré firmy vyzvali svojich zamestnancov, aby do práce nešli automobilom. Vďaka patrí Žilinskej univerzite, Stredoslovekej energetike, kultúrnemu stredisku Stanica a mestskému úradu Žilina. taktiež prebehla oficiálna certifikácie TIKu do databázy Vitajte cyklisti. táto databáza predstavuje skupinu ubytovacích, stravovacích zariadení a turistických cieľov, ktoré svojimi službami podporujú cyklistiku. 
Záverečnou bodkou bola “Tretia cyklojazda Žilinou - Investujte do svojich duší”, ktorá sa konala za účasti cca 100 cyklistov, skateakov a pod.

 

Počas druhého ročníka Európskeho týždňa mobility v Žiline, ktorý prebiehal v dňoch 16 - 22.septembra 2008 bolo pripravených viacero akcií.

 

 

 

 

 

Pohľad na Týždeň mobility - Čistý vzduch -

 

Čisté mesto pre všetkých

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.